.....recenze...názory.....články....akce... Tyto internetove stranky se budou vylepsovat4 slavné obrazy

Pieter Bruegel nebo také Brueghel starší (1525 – 1569)
Holandský renesanční malíř. Založil rodinnou malířskou dynastii. Je znám svými krajinami, které maloval i s výjevy z prostého selského života. Obraz stavby Babylonské věže namaloval okolo roku 1563. Inspiroval se římskou architekturou a římskými arénami. Originál obrazu je v Kunsthistorisches Museum ve Vídni.
Brueghel-Rotterdam-TowerofBabel1.jpg
Sandro Botticelli (1444 – 1510)
Italský malíř florentské školy rané renesance. Jeho díla jako "Zrození Venuše" nebo "Primavera" patří mezi skvostná díla florentské školy. Vliv gotiky je zmírňován antikou a nastupující renesancí. Zrození Venuše (1482) ukazuje Venuši vystupující z moře na břeh jako dospělou ženu. Při podrobnějším studii na něm najdete mnoho dalších symbolů a významů. Vlevo Zephyr, vpravo bohyně Horae. Originál obrazu je v Uffizi ve Florencii.
botticelli.venus.jpg
Jan van Eyck nebo Johannes de Eyck (cca 1385 – 1441)
Nizozemský malíř považovaný za jednoho z největších malířů pozdního středověku. Stál za rozšířením a zásadním vylepšením olejových barev. “Manželé Arnolfini” nebo také “Podobizna Giovanniho Arnolfiniho a jeho ženy" patří mezi nejoriginálnější díla své doby. Jedná se o olej na dubovém dřevě, zobrazující manžele žijící ve vlámském městě Bruges. Může se zdát, že žena je těhotná. Tak tomu zřejmě není – jde o časté zobrazování dobové módy. Třešně a červená barva symbolizují lásku, pes věrnost, zelená barva naději (očekávané mateřství), rozestlané lůžko požehnání Svatou trojicí. Svíce na lustru symbolizují život a smrt (svíce není na straně ženy – existují teorie, že obraz zobrazuje muže s jeho zesnulou ženou).
BAL 1765t.jpg
Leonardo de Vinci
Byl významným italským renesančním malířem, sochařem, architektem, hudebníkem i matematikem a vynálezcem. Bývá dokonce považován za největšího humanistu všech dob. Jeho umělecká díla jsou zvláštní a novátorská díky hledání kompoziční rovnováhy, pohybu postav a perspektivy dosahované hrou světla a barev. Využíval osobité techniky prolínání barev označované jako sfumato. Významná byla také jeho snaha zachytit povahu, náladu a výraz osob. Jeho nejslavnější obraz Mona Lisa je jedním z nejznámějších uměleckých děl v celé historii malířství. Velmi významná je také jeho Poslední večeře, Dáma s hranostajem a Autoportrét.
481px-Mona_Lisa_headcrop.jpg
Rembrandt Harmenszoon van Rijn
Holandský malíř považovaný za jednoho z největších malířů všech dob, který mimořádně ovlivnil dějiny umění. Již během svého života dosáhl velkého renomé – maloval slavné současníky, učil desítky vynikajících malířů. Často maloval biblické motivy (např. Bouře na moři Galilejském nebo svá pozorovaní židovské komunity v Amsterdamu). Slavné dílo je Noční hlídka – vojenská družina kapitána Franse Banninga. Obraz takto nazval jeho objevitel Sir Joshua Reynolds pro jeho zašlé tmavé barvy (obraz je ve skutečnosti plný denního světla). Za zmínku stojí i tento již klasický obraz Návrat hříšného syna.
rembrandt-return-of-the-prodigal-son1.jpg
24.05.2014 13:26:37
Vojtěch Smolík
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one