.....recenze...názory.....články....akce... Tyto internetove stranky se budou vylepsovatCo je Černá Díra ?

Touto otázkou se zabývá mnoho vědeckých týmů celého světa, a ještě se tím nějakým čas jistě zabývat budou. Je to totiž jeden z nejzajímavějších objektů ve vesmíru. Jestli chceme alespoň částečně pochopit to, co se uvnitř černé díry děje, musíme si představit, jak vzniká.
dira.jpg
Jak jistě všichni (doufám) víme, tak ve volném vesmírném prostoru se k sobě vše přitahuje. A čím větší má daný předmět hmotnost, tím větší silou je k jinému přitahován.

A nyní si tento poznatek přeneseme do mikrosvěta - světa atomů. Atom se skládá z nějakého jádra obsahujícího neutrony a protony, a pak tu máme elektrony, které to všechno hbitě obíhají. Můžeme si tedy jako analogii přirovnat atom k části nějaké železné konstrukce (mostní). A nyní si představte, že z těchto částí (traverz) stavíte ve vesmíru nějaký objekt. Stavíte, přivařujete další a další traverzy a části, a máte najednou postavenou obrovskou kouli tvořenou těmito částmi. Přidáváte další části, a najednou se Vám celá stavba zhroutí, protože všechnu přitažlivou silou tlačí na střed té stavby, a ten to najednou nemůže udržet, začnou se ohýbat traverzy, praskat, a všechno se semele v jednu velkou hromadu šrotu.

A tak nějak podobně vznikají černé díry. Na začátku je obrovská hvězda, která pohlcuje další a další hmotu z vesmíru, až najednou je sama tak obrovská a těžká, že atomy ve středu té hvězdy prostě neudrží ten tlak, a všechna hmota se zhroutí dohromady, a místo pomyslné hromady šrotu nám vznikne černá díra.
01_cd_hor.gif
A proč je vlastně Černá díra černá ? To protože světlo je také tvořeno částicemi - fotony , a černá díra má tak silné gravitační pole, že z něj neunikne ani světlo, a fotony jsou vtaženy dovnitř. Okraj této "černé" se nazývá horizont událostí, a to je místo, odkud ještě lze černé díře uniknout, pokud tuto hranici překročíte, tak na únik by jste musely vyvinout rychlost větší, než je rychlost světla, a to zatím nelze. V Horizontu událostí je viditelné zkreslení, a rozmazání obrazu (horní obrázek), které je taktéž způsobeno změnou dráhy fotonů gravitačním polem černé díry.

Singularita je název pro střed černé díry, je to místo s extrémnímy (ne-li nekonečnými) hodnotami tlaku, hustoty, teploty, hmotnosti atd..

Mnoho lidí sní o tom, že projít černou dírou znamená cestovat časem, či jiné sci-fi věci. Bohužel Vás zklamu, při průchodu černou dírou budete rozdrceni na atomy, nezapomínejte, že černá dířa je objekt !!! ne průchozí brána. To si pletete s červí dírou ... ale o tom příště.
05.11.2013 20:35:58
Vojtěch Smolík
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one