.....recenze...názory.....články....akce... Tyto internetove stranky se budou vylepsovatPragocentrismus

Co to je ?
Pragocentrismus znamená soustředění moci do hlavního města Prahy. Tato myšlenka se začala objevovat již za Československa, kdy si slováci stěžovali, že jsou všechny významné státní instituce (úřady, ministerstva, velvyslanectví, atd..) umístěny jen a pouze v Praze. A tím to začalo, veřejná všeobecná nenávist k pražákům.
Proč ale hned nenávist kvůli takové maličkosti ?
Zkrátka a dobře, u vesničanů a maloměšťáků vzniká pocit, že tím, jak v Praze je vše na jednom místě, mají tudíž pražáci nesrovnatelně jednoduší a bezstarostný život, prostě nic nedělají.... iluze nicnedělání vzniká také z toho, že většina venkovanů pracuje manuálně, a pak se nemůžeme divit, že takový statkář prohlásí v televizním rozhovoru výrok : " Kdo je línej, a nechce pracovat, ten jde studovat ". V Praze sice nikdo nepracuje na poli, to je pravda, ale v dnešní době několikaset procentního nadbytku ze zemědělství (v důsledku modernizace a automatizace) dnes pracuje na polích jen nepatrná část obyvatelstva, díky importu.Prostě a jednoduše, práce v kancelářích (ač je náročná minimálně stejně, jako hnojit pole) není podle vesničana žádná práce. Navíc, jediná chvíle, kdy vesničan vidí pražáka je u pražáka na chatě, a tam opravdu nepracují.
politický dopad
Již jsem zmínil koncentraci institucí v Praze, jsou to mimo jiné i sídla státních podniků, ale i sídla nadnárodních korporací, a zejména sídla monopolních podniků ! a nesmíme zapomenou na Strakovu akademii a Pražský Hrad. Parlament a vláda, president.. to vše sídlí v Praze. A tudíž, když je jakákoliv politická aféra, změna, nebo nová vyhláška, která vesničana nějak poškozuje (snížení důchodu), tak on neřekne, že za to můžou politici, on řekne, že za to může Praha ! Za korupci, uplácení a inflaci, za to všechno může Praha !


Velkoměsto a venkov jsou opravdu velmi rozdílné světy, a toho taky využil při přímé presidentské volbě Miloš Zeman ! Napřed si musíte představit preference vesničana, co vesničan chce: nejlevnější základní potraviny, stabilní životní úroveň, a nic víc nepotřebuje, smartphone ? NE dovolená v Egyptě ? NE, prostě nepotřebuje nic extra, z pohledu pražáka je absurdní odpírat si požitky dnešního světa, ale oni to nepotřebují, není špatně,je to jen jiný přístup. A tak právě těmto lidem vyhovoval komunistický režim, který jim tohle všechno poskytl, neměli žádné starosti, chodili do JZD tím život končí, dneska jsou věci jako hypotéky, dluhy, a každý jede na vlastní pěst.

A náhle z ničeho nic se v presidentských volbách objeví starý politik, se známým jménem, původem z venkova, a protože odešel z politiky před 10 lety, tak na dnešním stavu zkorumpované politiky nemá žádnou, ale vůbec žádnou vinu. Nabízí jim sociální jistoty, a stabilizaci systému. co víc si přát.
A jelikož je vesničanů hodně, tak není divu, že Zeman vyhrál nad Karlem Schwarzenbergem, kterého volila všechna města.
A právě za ty lidi, kteří byli takto zvoleni, myslím tím všechny kamarádské ministry, tak jakmile ti lidé udělají ve své funkci nějaký negativní krok, vesničani to budou zase svádět na Prahu. Vždyť si ho ale sami zvolili !!! ať pykají.
Řešení ?
jestli jste pražák, nic s tím nenaděláte, jestli jste vesničan, tak pochopte, že nenávist jde od Vás, a ne od prahy, tý je to jedno..... vtipy na téma Brno-Praha se říkají jen v Brně !!! :D
21.08.2013 10:46:30
Vojtěch Smolík
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one