.....recenze...názory.....články....akce... Tyto internetove stranky se budou vylepsovatSchrödingerova kočka

Erwin Rudolf Josef Alexander Schrödinger byl teoretický fyzik, který stál u zrodu kvantové mechaniky, a autor jednoho z nejslavnějších myšlenkových experimentů pod názvem Schrodingerova kočka.

Představte si, že zavřete kočku do velkého železného trezoru společně se střelným prachem (původně plyn a nestabilní hmota) , který s přesně 50% pravděpodobností za minutu vybouchne. Do trezoru ji zavíráme proto, abychom případný výbuch neslyšeli. Když po minutě trezor otvíráme, tak stále nevíme, jestli kočka žije, nebo se vydala do kočičího nebe, a v tom to spočívá, protože před tím, než trezor otevřeme, a zjistíme, co se stalo, tak jsou uvnitř ve skutečnosti kočky 2 . Jedna živá, druhá mrtvá, a teprve s otevřením se jedna možnost ustálí, a stává se realitou, proto se dá říct, že kdyby byla mrtvá, tak jsme jí ve skutečnosti zabili tím, že jsme se přiklonili k jedné z možností, a to podvědomě. Je to, jako bychom přišli do nějaké lepší restaurace, a řekli, ať nás kuchař překvapí. Ve chvíli, kdy před námi přistane talíř s jídlem, a na něm bude poklop kvůli udržení teploty, se dá říct, že v tu chvíli jsou pod poklopem všechna jídla, co na jídelním lístku mají, a teprve s jeho odendáním se tam jedno jídlo ustálí.
schr koč.png
Schroedinger_cat_2.gif
Nabízí se zde 2 teorie, jedna je ta, že existuje nekonečný počet vesmírů, a v každém se nachází jiná verze reality, nebo je pouze jeden Vesmír, a ten si zkrátka vybere jednu cestu, kterou se osud dá (jestli kočka přežije, nebo jestli se vydá do nebe).
schrodinger znázornění.png
Pokud se v této teorii stále neorientuje, tak shlédněte následující video z kánálu minutephysics :
bílé pozadí.png
bílé pozadí.png
bílé pozadí(1).png
30.03.2013 22:52:35
Vojtěch Smolík
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one